Joanna Głażewska / Katarzyna Środowska
„CZYSTOŚĆ”
Wystawa malarstwa, 9 lipca – 13 sierpnia 2022

Vinci ART GALLERY, Poznań.

Wystawa malarstwa ,,Czystość’’ to konfrontacja dwóch sposobów przedstawienia abstrakcji współczesnej. Wspólnym mianownikiem prezentowanych na wystawie prac, jest czystość formy, która stanowi pewnego rodzaju jedność, całość zbudowaną z wielu elementów. W obrazach Joanny Głażewskiej i Katarzyny Środowskiej nie znajdziemy przypadku. Obydwie Artystki posługując się
podobnymi paletami barw, użytymi jednak w różnych zestawieniach kolorystycznych i z wykorzystaniem różnych technik malarskich, budują indywidualne ładunki emocjonalne. Spotkanie tych obu Artystek w ramach jednej wystawy stanowi niezwykle interesujące uobecnienie dialektyki abstrakcji w przestrzeni
współczesnej sztuki.
Wystawą CZYSTOŚĆ w Vinci Art Gallery nie tylko powracamy do pierwotnych fascynacji nurtem abstrakcyjnym, stanowiącym inspirację dla wielu działań galerii, ale jednocześnie otwieramy kolejny rozdział aktywności wystawienniczej. Oba cykle prezentowanych tu obrazów w interesujący sposób dopełniają się w prostocie swoich barw i układów, zachęcając nas z jednej strony do wyciszenia, doświadczenia niemal kontemplacyjnego spokoju poprzez zatopienie w minimalizmie geometrycznych błękitów i wszelkich niebieskich nasyceń, w których swobodnie porusza się Katarzyna Środowska, to znów oferując nam niekiedy pulsującą wręcz energię barw, pastelową słodycz czy wreszcie słoneczną kąpiel w ciepłych, dynamicznych żółtych tonacjach prac Joanny Głażewskiej. Tytuły, jakie obie artystki nadały swoim pracom nawigują nas w tej podróży niezwykłych odczuć, zapraszając do Wytchnienia, Wolności i Błogości, definiujących wibracje lata. Czegóż więcej potrzeba? Zapraszam i ja po to doświadczenie w przestrzeni naszej galerii.
Obie artystki zawarły w seriach swoich prac obrazy o znamiennym tytule WOLNOŚĆ, co w kontekście niebieskich i żółtych kolorów nadaje im dodatkową warstwę znaczeniową. Cóż, sztuka manifestuje się sama, tym razem w piękny i subtelny sposób wyraża także świadomość.

KATARZYNA ŚRODOWSKA
„Wielokąt foremny od wielu dekad dokonuje rewolucji w sztuce. Kwadrat jako kształt niewystępujący naturalnie w przyrodzie stanowi bowiem symbol zwycięstwa człowieka nad światem, cywilizacji nad naturą, ładu nad chaosem. Geometria od dawna już zostawia swój ślad także w popkulturze i designie.
W geometrycznym świecie Katarzyny Środowskiej główny nacisk zostaje położony na odczucia, panuje tu minimalizm, czystość kształtów i stonowanych barw. Czasem tylko ciemnym kolorem wprowadza widza w nostalgię, zdecydowanie jednak nim nie demonizuje. Dzięki jej malarstwu mamy do czynienia z obrazami medytacyjnymi. Poprzez misternie malowane detale, artystka pragnie zaprowadzić widza w pokłady odczuwania spokoju, wyciszenia, w stany błogości i beztroski. Malarstwo Katarzyny Środowskiej skłania się bardziej ku ascezie, choć wielobarwność jej obrazów wspomagają kształt aniżeli go osłabiają.
Uzyskując różne modulacje barwne artystka sprawia, że jej kwadraty nie są pozbawione aluzji. Położenie kształtów geometrycznych podkreślone cieniowaniem, wzmaga odczucie, że jedne fragmenty założenia kompozycyjnego oddalają się w głąb, inne zaś ekspansywnie napierają do przodu. Zabieg taki stwarza wrażenie trójwymiaru. Według artystki, malarstwo abstrakcyjne, geometryczne, daje większą możliwość poszukiwania i analizowania. Siła jej charakteru i jednocześnie ogromna wrażliwość wewnętrzna sprawia, że zanurzając się zarówno w płótna jak i nowatorskie instalacje, mamy poczucie uczciwości i szacunku dla odbiorcy.”

JOANNA GŁAŻEWSKA – Cykl „KĄPIEL SŁONECZNA”
Ciepło wakacyjnych dni,
Słońce na naszej twarzy,
Chłodząca bryza,

Poranna mgła,
Lampka wina w tawernie wieczorową porą
Lody jagodowe
Śmiech dzieci chlapiących się wodzie
Wolność
Rozgrzane słońcem turzyce,
Morskie opowieści w przydrożnym barze,
Szum liści
Śpiew ptaków o 4 rano
Letni kapuśniaczek
Cisza i spokój
Wieczorne koncerty żab
Sierpniowe Perseidy
Bocianie sejmiki
Ukojenie i wyciszenie
Czy nie potrzebujemy tego teraz, natychmiast w możliwie największej dawce? Gdy przewertujecie Państwo w pamięci nagłówki serwisów informacyjnych z ostatnich lat, pojawia się pytanie: jak sobie z tym radzimy? Każdy z nas ma swoją metodę. Proces twórczy jest sposobem wielu artystów. Joanna Głażewska stara się, by efekt terapeutyczny skumulował się głównie na Odbiorcy oferując mu sporą dawkę witaminy D i endorfin.

O wystawie CZYSTOŚĆ na portalu Rynek i Sztuka

Link do wydarzenia.

Fotorelacja z wystawy.