„PŁASZCZYZNY RÓWNOLEGŁE”
Wystawa malarstwa, 30 marca – 17 kwietnia 2023

Wernisaż wystawy odbędzie się 30.03.2023 o godz. 19:00 w Salonie GOLDENMARK w Warszawie przy. Pl. Konstytucji 6.

 

Płaszczyzny równoległe Katarzyny Środowskiej

   „Od starożytności kwadrat zawsze  symbolizował Ziemię, a okrąg – Niebo. Tym samym Ziemia ma mieć cechy męskie a Niebo – żeńskie. Kwadrat Ziemi ma być zawarty w sferze Nieba. Nigdy odwrotnie. W kwadrat wpisany jest Człowiek witruwiański, którego przedstawienie symbolizuje nie tylko doskonałość proporcji Człowieka, ale i całego Wszechświata. Człowiek składa się z ziemi, wody, powietrza i ognia a jego ciało przypomina mikrokosmos wszechświata – pisał Leonardo.

Na obrazach Katarzyny Środowskiej kwadraty nie są wpisane w sferę Niebios… trwają w nieokreślonej przestrzeni. Zawieszone w transcendentalnej rzeczywistości. Pozbawione Nieba i Człowieka, same stanowią Jednię. Kwadrat istnieje sam z siebie, jako byt doskonały i nieograniczony. Stanowi źródło całej rzeczywistości i podstawę jej istnienia. Na niektórych obrazach multiplikuje się zostawiając za sobą zawieszone srebrzyste ślady a na innych otoczony jest cienkim i roziskrzonym konturem czy mieniącą się poświatą. Część obrazów jest bardziej „przy Ziemi”. Kwadrat unosi się tuż nad linią horyzontu przywołując skojarzenia wędrującego obiektu – przybysza z płaszczyzny równoległej.  Komunikuje się z nami: Życie, Równowaga…  Jedność – wybrane  tytuły obrazów.

Abstrakcja pojawia się wtedy gdy temat wykracza poza wyobrażenie. Artystka przez formę, kolor i światło wprowadza odbiorcę w stany graniczne – doświadczenie na styku rzeczywistości i iluzji.  Centralnie umieszczony Znak – Kwadrat –  symboliczne przedstawienie doskonałej formy,  znajduje się w punkcie przecięcia materialnego z ponad-światowym. Odsyła nas z jednej płaszczyzny do drugiej, mając swój udział w ich obu. Obraz wykracza poza doświadczenie zmysłowe.”

dr Katarzyna Sadrak – kurator wystawy.

Artystka o swojej twórczości

“Moje kwadraty, które symbolizują człowieka, jego myśli i uczucia, są pewnego rodzaju tunelami przestrzennymi prowadzącymi do naszych indywidualnych rzeczywistości, do naszych osobistych światów. Poprzez dwuwymiarowy obraz, w subtelny sposób wprowadzam widza do wnętrza jego najskrytszych marzeń i pragnień. Do światów, w których panuje ład, harmonia i spokój.
Do miejsc bardzo odległych lub na wyciągnięcie ręki. Przestrzeń pierwszoplanowa jest jedynie złudzeniem naszej rzeczywistości..Mamy świadomość i doświadczamy wielowymiarowości świata, w którym żyjemy. Poprzez zastosowanie geometrycznych form, wprowadzam równowagę w rzeczywistość, która mnie otacza. Każdy z nas żyje w innym świecie – swoim własnym, który na co dzień kreuje swoimi myślami, przekonaniami i działaniami z tego wynikającymi. To, co dla jednych jest oczywiste i naturalne, dla drugich będzie wyzwaniem, a dla innych – czystą abstrakcją. To okazja, aby uczyć się od siebie nawzajem – zamiast porównywać się z innymi, nauczyć się spoglądać z wdzięcznością na inspiracje. Poprzez swoją twórczość staram się by odbiorca poczuł wewnętrzną spójność, radość i spokój.”